Dolina Bogów – film z przesłaniem

Określenie najnowszego dzieła reżysera Lecha Majewskiego pod tytułem „Dolina Bogów” wyłącznie fabularnym filmem to stanowczo zbyt mało. Podobnie jak i inne jego produkcje także i ta kryje w sobie całą masę metafor i symbolikę, której interpretacja jest niczym artystyczna uczta dla widzów. Jeśli chcesz się o tym przekonać, obejrzyj ten film na legalnej platformie telewizji internetowej i zobacz, o czym mowa.

telewizja photo

Zderzenie świata natury z komercjalizmem

Człowiek eksploatuje złoża naturalne na naszej planecie i zagarnia coraz więcej jej naturalnych obszarów dla siebie. Czyni to w sposób egoistyczny, nie szanując ani Matki Ziemi, ani nie myśląc o warunkach życia przyszłych pokoleń. Problem ten w pewnym stopniu porusza w swoim filmie „Dolina Bogów” również Lech Majewski.

Prezentuje przepiękne krajobrazy stanu Utah w Ameryce Północnej. Właśnie w tym stanie znajduje się tytułowa „Dolina Bogów”, czyli Valley of the Gods, zamieszkiwana przez Indian Navajo. Żyją oni blisko natury, tak jak i ich przodkowie, których duchy przetrwały w okolicznych skałach. Indianie wierzą w to, że dzięki temu utrzymują nierozerwalny z nimi kontakt. Ich spokojna w miarę egzystencja, z dala od cywilizacji, która jednak zaczyna się powoli wdzierać również do ich życia, może zostać wnet zburzona. Zaczynają więc odprawiać rytuały, a skały rodzą mściciela, który nie dopuści do wygnania Indian Navajo z ich ziem.

Zagrożeniem dla nich jest działalność wielkiej korporacji pod wodzą miliardera Wesa Taurosa. Chce ona wydobywać rudy uranu znajdujące się pod ziemią, w skałach czczonych przez Indian.

Problemy głównych bohaterów

Z jednej strony wysoko rozwinięta cywilizacja, zautomatyzowane miasta, a z drugiej przepiękne, zapierające dech w piersiach krajobrazy „Doliny Bogów”, to nie jedyny kontrast i jedyne problemy, na jakich osadzona została akcja filmu Lecha Majewskiego.

Poznajemy w nim również Wesa Taurosa – jednego z najbogatszych ludzi na świecie, który jednak zdecydował się na życie w odosobnieniu, w swoim pałacu. Sam walczy z problemami osobistymi – przeżył osobistą tragedię, tracąc najważniejsze osoby w swoim życiu. W rolę Taurosa wcielił się John Malkovich, który znakomicie oddał złożony jej charakter. Wes Tauros rzadko udziela się publicznie, ale nadal pozostaje właścicielem korporacji, która planuje eksploatację Doliny Bogów.

Drugim ważnym bohaterem w filmie jest młody pisarz, John Ecas (w tej roli Josh Hartnett), który zmaga się z trudnym, traumatycznym rozwodem i brakiem inwencji twórczej. Podejmuje się wyzwania napisania biografii swojego szefa – Taurosa. Odkrywa też, co planuje jego firma w Valley of the Gods. Czy odzyska radość życia? Kto ostatecznie zwycięży w „Dolinie Bogów”?