Jak działa TV internetowa?

Streaming (streaming) to dostarczanie treści wideo w czasie rzeczywistym lub na żądanie przez Internet. Dzięki temu możemy oglądać filmy online, gdzie chcemy i kiedy chcemy.  

telewizor photo

Co to jest streaming lub OTT?

Transmisja strumieniowa lub bezprzewodowa (OTT) to dostarczanie wideo na żywo lub na żądanie przez Internet. W przeciwieństwie do pobierania, gdy przeglądarka musi całkowicie przenieść plik na komputer, streaming umożliwia jednoczesne przesyłanie i odtwarzanie multimediów. Po rozpoczęciu procesu przesyłania strumieniowego odbierane są dane multimedialne, a ograniczona ich ilość jest przechowywana w pamięci tymczasowej zwanej buforem. Po zapełnieniu bufora pamięci rozpoczyna się odtwarzanie strumieniowe. Wyświetlane dane multimedialne są zwykle odrzucane, aby zwolnić miejsce w buforze i kontynuować transmisję strumienia. Zasadniczo bufor działa jako opóźnienie czasowe i pomaga zapewnić ciągłe odtwarzanie strumienia w przypadku krótkiej przerwy w połączeniu.

Wymagania dotyczące pamięci

Ponieważ jednocześnie przechowywana jest tylko niewielka część pliku multimediów przesyłanych strumieniowo, wymagana ilość pamięci fizycznej jest znacznie zmniejszona. Jest to idealne rozwiązanie dla urządzeń mobilnych, takich jak smartfony lub tablety z ograniczoną pamięcią. W zależności od szybkości połączenia między serwerem multimediów, a urządzeniem odtwarzającym, jakość strumienia multimediów można zwiększyć lub zmniejszyć, aby zapewnić płynne odtwarzanie. Wolniejsze połączenia mogą nadal uzyskiwać dostęp do treści, choć z niższą jakością. Jeśli prędkość połączenia jest zmienna, jakość ta może się dynamicznie dostosowywać. Wraz z plikiem przesyłania strumieniowego, w zależności od serwera multimediów i konfiguracji CDN, można również pobrać plik wideo do użytku na żądanie lub offline.

Sieć dystrybucji treści

Aby rozpowszechniać strumień wideo z serwera multimediów, wymagana jest sieć dostarczania treści (CDN). Zasadniczo CDN to sieć serwerów (zwana zwykle chmurą, z przykładami takimi jak Akamai, Facebook Live, Twitch, YouTube Live i Ustream) zlokalizowanymi na całym świecie, które dostarczają treści przez Internet. Dzięki wielu punktom dostępu CDN może łączyć widzów z serwerem najbliższym ich rzeczywistej lokalizacji, aby zmniejszyć opóźnienia. Zaprojektowany specjalnie do przesyłania strumieniowego w czasie rzeczywistym, CDN dodatkowo zmniejsza opóźnienia i skalowalność, rozkładając wymagania na setki lub tysiące serwerów.

W zależności od wybranego CDN będą obsługiwać kilka protokołów przesyłania strumieniowego wideo do dystrybucji treści multimedialnych. Protokół przesyłania strumieniowego wideo jest powszechną metodą dzielenia danych pliku wideo na części, przesyłania i ponownego składania w celu odtworzenia. Chociaż protokoły przesyłania strumieniowego wideo są często mylone, są one niezależne od kodeków kompresji i formatów plików. Nie mają one nic wspólnego z tym, jak dane są kompresowane ani z jakim kontenerem się odnoszą, są raczej metodą przesyłania danych. Najczęściej stosowane są:

  • RTMP: Protokół przesyłania wiadomości w czasie rzeczywistym (Flash)
  • RTSP: Protokół przesyłania strumieniowego w czasie rzeczywistym (Android, Blackberry, QuickTime)
  • HLS: Przesyłanie strumieniowe na żywo HTTP (Android, Apple, QuickTime i HTML5)
  • Unicast: protokół Point-to-Point
  • Multicast: wiele protokołów.

Korzyści z mediów strumieniowych

Odtwarzanie multimediów rozpoczyna się niemal natychmiast po pobraniu strumienia, co znacznie skraca czas oczekiwania i pozwala wygodnie oglądać filmy online. Nowoczesne serwery multimediów strumieniowych umożliwiają również przeglądanie na żądanie dowolnego punktu strumienia bez pobierania całego pliku. Natychmiastowe odtwarzanie pozwala transmitować wydarzenia na żywo, takie jak sport, koncerty, nabożeństwa, prezentacje, występy i inne. Chociaż występuje pewne nominalne opóźnienie w procesie kodowania, transmisji i buforowania, odtwarzanie jest natychmiast wyświetlane widzowi. Ponieważ media nie są w pełni pobrane i zapisane na urządzeniu odtwarzającym, kopiowanie i piractwo jest trudniejsze. Wydawca strumieniowy ma pełną kontrolę nad tym, kiedy i gdzie dostępna jest zawartość multimedialna.