Przyszłość telewizji internetowej

Średnio 75% mieszkańców dużych miast w Polsce korzysta z Internetu. Jednocześnie ponad 70% z nas ogląda telewizje. Młodzi ludzie częściej korzystają z telewizji internetowej, a tylko widzowie w wieku powyżej 45 lat pozostają wierni telewizji. Z czego wynika fenomen oglądania telewizji w sieci?

Czym jest telewizja internetowa?

Telewizja internetowa, zwana także telewizją OTT, zaczyna coraz częściej opierać się na metodach, które znamy z odbierania i oglądania programów telewizyjnych (telewizja satelitarna, kablowa, IPTV). Zauważam, że IPTV i OTT nieco różnią się od siebie, choć nadal mówimy o tym samym „pomyśle”. IPTV jest bardziej odpowiednie, gdy dostawca usług internetowych zapewnia usługę oglądania telewizji w sieci. Z kolei telewizja OTT nie jest w żaden sposób powiązana z twoim dostawcą. Z reguły telewizję internetową można oglądać nie tylko za pomocą dekodera, ale także komputerów i urządzeń mobilnych. Posiadając konto w systemie oglądania telewizji OTT, możesz oglądać programy telewizyjne czy filmy online, gdzie tylko chcesz, z dowolnego miejsca na świecie, pod warunkiem, że masz urządzenie odtwarzające i połączenie z Internetem. Oglądanie jest możliwe na urządzeniach takich jak: iPhone, iPad, urządzenia Adnroid, konsole Dune i MAG 250 (Aura HD), Smart TV, komputery osobiste, konsole Adnroid TV Box.

Ile kosztuje telewizja internetowa?

Oferta telewizji internetowej jest częściowo bezpłatna: wszyscy dostawcy mają darmowe wersje, dzięki którym klienci mogą przynajmniej swobodnie odbierać kanały publiczne. Jeśli jesteś fanem telewizji i lubisz oglądać prywatne kanały, powinieneś rozważyć opłacenie konta premium. W porównaniu z bezpłatnym pakietem obejmują one dodatkowe kanały, treści HD i usługi, takie jak funkcje nagrywania lub transmisje strumieniowe. Jednak telewizja internetowa, to nie tylko program, to także filmy online, które są bardzo często dostępne za darmo.

Warunkiem wstępnym telewizji internetowej jest urządzenie z dostępem do Internetu, takie jak inteligentny telewizor lub notebook. Ponadto większość dostawców ma szeroki zakres zastosowań w transmisji strumieniowej telewizji. Może działać za pośrednictwem tak zwanych drążków streamingowych (Amazon Fire TV, Google Chromecast), urządzeń streamingowych (Apple TV) lub telewizorów smart (Samsung, Android TV). Czasami możesz nawet przesyłać strumieniowo za pośrednictwem konsoli do gier (XBox One, Playstation). Nie są wymagane żadne dodatkowe urządzenia, takie jak odbiorniki, anteny satelitarne lub anteny. Najlepiej wcześniej dowiedzieć się, jakie kanały odbioru obsługuje twój żądany dostawca telewizji. A potem dokonujesz własnego wyboru: wiele gospodarstw domowych jest już wyposażonych w jedno z potrzebnych urządzeń – wtedy nie ma potrzeby kosztownej inwestycji. Samo skonfigurowanie telewizora w kontekście jego podłączenia do Internetu jest bardzo proste. Wystarczy nam tutaj zwykły kabel HDMI, a jeśli jesteśmy posiadaczami telewizora SMART, to musimy jedynie skonfigurować go odpowiednio w menu, gdyż ma on już wbudowane połączenie WiF-i z Internetem.